منطقه جيرفت در جنوب شرق كشور با جمعیتی نزدیک به 200 هزار نفر و قابلیت های بسیار مناسب در زمینه ی توليد محصولات زراعي و باغي و همچنین كشف اشيای باقی مانده از تمدن جيرفت، به عنوان منطقه اي استثنايي و خاص محسوب مي شود. وجود واحدهاي صنعتي و مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي همراه با تعداد قابل توجهی دانش آموخته دانشگاهی و اعضای هيات علمي بومي از ویژگی های بارز شهرستان جيرفت تلقی می شود.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد جیرفت با بیش از 6000 دانشجو به عنوان یکی از مراکز آموزشی و تحقیقاتی شهرستان، داراي امكانات مناسبی از جمله كارگاه ها، انواع آزمايشگاه هاي مجهز، مزارع تحقيقاتي بزرگ، بزرگ ترين گلخانه آموزشي و تحقيقاتي با زير بناي 4500 مترمربع مي باشد.

مركز رشد فناوری شهرستان جيرفت پس از انعقاد تفاهم نامه شماره 179 مورخ 22/2/87 بین پارک علم و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان و همچنین مجوز شماره 1183- 103 مورخ 5/5/1387 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را رسما در چارچوب اهداف تعیین شده آغاز کرد

اهداف و زمینه های تخصصی فعالیت

مرکز رشد فناوری شهرستان جیرفت با هدف بسترسازی براي فعاليت متخصصين و دانش پژوهان ، ايجاد فرصت های شغلی مبتنی بر فناوری و همچنین استفاده از پتانسیل ها و فرصت هاي موجود منطقه فعالیت خود را در زمينه هاي كشاورزي، گردشگري و فناوری اطلاعات با جدیت دنبال می کند.

ساختمان مرکز رشد جیرفت در زمینی به وسعت یک هکتار و زیربنای 450 مترمربع در کنار رودخانه هلیل واقع شده است. این ساختمان در فاز اول امکان استقرار 10 واحد فناور را دارد.

مشخصات کلی ساختمان:

- اختصاص واحدهاي مجزا

- واقع شدن در مجاورت دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت

- برخورداری از امکانات مزرعه ای، گلخانه ای ، آزمایشگاهی، کارگاهی و کتابخانه ای دانشگاه

- دسترسی به اینترنت پرسرعت (ADSL )

 امکانات و آزمایشگاه های تخصصی

1. آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی، شیمی، فیزیک، زیست، سیستماتیک گیاهی، کشت بافت، بیماری های گیاهی

2. بزرگترین گلخانه تحقیقاتی و آموزشی در کشور با بخش های کشت هیدروپونیک، میوه های گرمسیری، گل های زینتی و آپارتمانی با 4500 مترمربع زیربنا

3. مزرعه تحقیقاتی با 120 هکتار زمین

4. کتابخانه با بیش از 35 هزار جلد کتاب